ویژه های مهامکس

XRD Philips PW1730

آنالیز XRD (پراش پرتو ایکس X-ray Diffraaction) یکی از آنالیز های پرکاربرد در حوزه شناسایی ترکیبات و فازهای موجود در مواد و زیر مجموعه آنالیزهای طیف سنجی می باشد. در آنالیز XRD پرتوهای ایکس با طول موج های بسیار کوتاه در محدوده فواصل اتمی به ماده برخورد می کند و در نتیجه می توان ساختارهای اتمی را با استفاده از این آنالیز مطالعه کرد.

با مطالعه طیف های خروجی XRD که به الگوی پراش پرتو ایکس شناخته می شوند، می توان ساختار بلوری، اندازه دانه، فواصل بین اتمی، پارامتر شبکه و عیوب کریستالی را مطالعه کرد.

مدت زمان تخمینی
بین۳ تا ۶ روز کاری

حداقل میزان نمونه
۰/۲ گرم برای آنالیز نرمال و یک گرم برای آنالیز low angle

هزینه
هزینه به ازای هر نمونه ۱,۹۰۰,۰۰۰ ریال جزییات هزینه
مبلغ ۹٪ مالیات بر‌ ارزش افزوده به هزینه کل اضافه می‌شود.
هزینه
1,900,000ریال
مبلغ ۹٪ مالیات بر‌ ارزش افزوده به هزینه کل اضافه می‌شود.

شرایط خاص و نکات مهم XRD Philips PW1730

آنالیز XRD از ۱۰ درجه تا ۸۰ درجه و گام دستگاه ۰/۰۵ درجه در هر ثانیه است. انجام آنالیز نرمال از ۵ درجه نیز امکان پذیر است که باید قبل از انجام آنالیز این امر در فرم ثبت درخواست اعلام شود. در صورت نیاز به انجام آنالیز در حالت زاویه کوچک (Low angle) گزینه فوق را در بخش خدمات و تحلیل انتخاب کنید. در این صورت آنالیز از ۰/۸ درجه تا ۱۰ درجه صورت می پذیرد.
در نظر گرفتن نکات زیر برای انجام آنالیز XRD ضروری است:
۱- نمونه پودری باید دارای حداقل وزن ۰/۱ گرم و به صورت کاملا همگن باشد. برای آنالیز low angel حتما باید ۱ گرم ماده فرستاده شود.
۲- نمونه های تودهای باید دارای ابعاد تقریبی ۱cm × ۱cm و کاملاً مسطح باشند؛ در غیر این صورت هزینه تعویض stage از متقاضی محترم اخذ می گردد.
۳- در صورتی که نمونه به صورت قطعه یا لایه نازک است، حتماً سطح پشت نمونه را با یک علامت ضربدر مشخص نمائید.
۴- انجام آنالیز در حالت نرمال و low angel نیازمند ثبت جداگانه آنالیزها است.
۵- زمان انجام آنالیز در حالت های low angel و grazing از ۱۰ تا ۱۳ روز کاری می باشد. زمان انجام در دیگر حالت ها نیازمند بررسی و اعلام نظر آزمایشگاه می باشد. آنالیز تنش پسماند درحدود ۳ هفته کاری زمان می برد.
۶- نتایج به منظور کاهش هزینه انجام آنالیز به صورت ارائه طیف خام (به همراه فایل اکسل) و بدون تحلیل یا تعیین فاز است. در صورت نیاز به ارئه ریپورت این گزینه را در بخش خدمات انتخاب کنید.

درباره آنالیز

دستگاه آنالیز XRD Philips PW1730

شرکت PHILIPS‌ یکی از سازندگان بزرگ دستگاه‌های دقیق آزمایشگاهی از جمله دستگاه‌های XRD در دنیا است. دستگاه XRD PW1730 این شرکت هر چند دستگاه XRD نسبتا قدیمی است ولی دقت مناسبی برای بررسی‌های نمونه‌های مختلف دارد. این دستگاه از لامپ مس برای تولید اشعه ایکس با طول موج ۱.۵۴۰۵۹۸ آنگستروم استفاده می‌کند. همچنین می‌تواند با دقت ۰/۰۵ درجه (۲θ) می‌تواند به بررسی شدت اشعه ایکس خروجی بپردازد که دقت مناسبی برای بررسی پیک‌های مواد پیچیده دارد.

ویژگی‌های دستگاه

مشخصات دستگاه XRD Philips PW1730

 • مدل دستگاه XRD: دستگاه PW1730 شرکت PHILIPS
 • لامپ : Cu LFF   λ=۱.۵۴۰۵۹۸ A
 • step size=0.05 deg
  Time Per Step=1 s
  ولتاژ=۴۰kV جریان=۳۰mA
توانمندی دستگاه

توانایی‌های دستگاه آنالیز XRD

 • تشخیص کانی‌های معدنی
 • بررسی ساختار فولادها از نظر نوع فاز و اندازه دانه هر فاز
 • بررسی ساختار آلیاژهای غیر آهنی
 • اندازه گیری فاصله صفحات کریستالی
 • بررسی فازی لایه‌های نازک
 • تعیین فاصله صفحات در نمونه‌هایی با ساختار ورقه‌ای مانند گرافن، گرافن اکساید و خاک رس

خدمات مشابه