ویژه های مهامکس
ویژه ها

آنالیز ICP-OES

آنالیز ICP-OES یا آنالیز پلاسمای جفت شده القایی – طیف سنج نشر نوری یک آنالیز بسیار پر کاربرد جهت تعیین غلظت عناصر در مقادیر کم و با دقت بالا است. در حقیقت هنگامی که غلظت احتمالی ماده بیشتر از یک ppm باشد، این روش مناسب ترین روش چه از لحاظ دقت و حد تشخیص و چه از لحاظ هزینه آنالیز است.

آنالیز ICP-OES در کنار ICP-MS جهت تشخیص غلظت فلزات گران بها و فلزات سنگین در نمونه های خاک، سنگ و آب در مقادیر بسیار ناچیز بهترین روش انالیزی می باشند. در نتیجه از پر کاربردترین آنالیزها در صنعت و تحقیقات دانشگاهی است. ذکر این نکته بسیار مهم است که نمونه ارسالی باید محلول شفاف باشد از این رو برای بررسی نمونه‌های جامد لازم است تا ماده جامد در حلال مناسب و عموما اسیدها حل شود که به این فرایند هضم گفته می‌شود. کلیه مراحل هضم و آنالیز پودرها در مهامکس با کیفیت مناسب انجام می گیرد.


شرایط خاص و نکات مهم آنالیز ICP-OES

1- اگر نمونه ها محلول غیر شفاف باشد باید گزینه هضم را انتخاب نمایید.
2- در صورتی که نمونه حاوی درصد بالایی سیلیسیم یا آلومینیوم است و این دو عنصر را می خواهید محاسبه کنید لطفا اطلاع دهید و در نظر داشته باشید سیلیس در نمونه پودری اندازه گیری نمی گردد.

4- منحنی استاندارد ارائه نمی گردد.

5- کمترین حد قابل گزارش برای نمونه های  حدودا تا 10 ppb خواهد بود. استثنائاتی برای برخی عناصر وجود دارد که در هنگام ثبت سفارش در صورت نیاز این مورد را یادآور شوید.

6- هزینه برای یک تا پنج عنصر است. جهت تعداد عناصر بیشتر، گزینه مورد نظر را در بخش خدمات انتخاب نمایید.

 

مشخصات دستگاه های آماده برای ارائه خدمات آنالیز ICP-OES

ICP-OES 730-ES

مقدار ماده مورد نیاز: 100 میلی گرم ( خردایش نمونه انجام نمی گردد) / 10 میلی لیتر/ وزن نمونه های قطعه بایستی زیر نیم گرم باشد.

عودت نمونه: ندارد

نوع جوابدهی: فایل اکسل

 

مدت زمان انجام آنالیز ۳۵ روز کاری

هزینه به ازای هر نمونه ۲,۸۵۰,۰۰۰ ریال

ICP-OES VISTA-PRO

مقدار ماده مورد نیاز: 100 میلی گرم / 10 میلی لیتر/  نمونه های قطعه بایستی زیر نیم گرم باشد.

عودت نمونه: ندارد

نوع جوابدهی: فایل اکسل

*ذکر نام عناصر درخواستی برای این دستگاه الزامی می باشد*

مدت زمان انجام آنالیز ۱۰ روز کاری

هزینه به ازای هر نمونه ۳,۵۰۰,۰۰۰ ریال

درباره آنالیز

آنالیز ICP-OES

درباره آنالیز

آنالیز ICP-OES : پلاسمای کوپل شده القایی- طیف سنج نشر نوری

اندازه‌گیری دقیق مقادیر جزئی یک یا چند عنصر در نمونه‌ به روش‌های سنتی کار دشواری است مخصوصاً زمانی که مقدار این عناصر کمتر از ۱۰۰ppm باشد. در این موارد آنالیز پلاسمای کوپل شده القایی (ICP) یا  (INDUCTIVELY COUPLED PLASMA – OPTICAL EMISSION SPECTROMETR -(ICP-OES بهترین گزینه است. این آنالیز می‌تواند با دقت ۱ppm مقدار ۶۲ فلز و هفت عناصر غیر فلزی را به صورت هم زمان اندازه گیری کند.

این روش برای بررسی آلودگی‌های مختلف در محیط زیست مانند آلودگی آب، خاک و انواع سوخت‌ها بکار می‌رود. نکته مهم در استفاده از آنالیز ICP این است که ورودی دستگاه‌های ICP موجود در ایران فقط می‌تواند مایع باشند، از این رو برای بررسی نمونه‌های جامد، نمونه باید در حلال‌های مخصوص حل شود، به همین دلیل باید کلیت ساختار و ترکیب شیمیایی ماده جامد و نوع عنصر که قصد اندازه گیری آن وجود دارد مشخص باشد.

مشخصات فنی دستگاه ICP-OES

  • مدل دستگاه : ۵۳۰۰ DV
  • شرکت سازنده :  Perkin-Elmer

توانایی‌های دستگاه آنالیز ICP – OES

  • اندازه‌گیری ۹۶ عناصر تا غلظت ۱ppm
  • بررسی خلوص مواد معدنی و سنتزی
  • بررسی میزان عناصر دوپ شده
  • بررسی آلودگی آب
  • بررسی آلودگی خاک
  • اندازه گیری غلظت نادر و گران‌بها در نمونه‌های خاک معدنی
  • بررسی آلودگی‌های فلزی در نمونه‌های زیستی

نحوه کار دستگاه ICP – OES

کلیه دستگاه‌های ICP بر مبنای یونیزاسیون اتم‌های تبخیر شده کار می‌کنند. در این دستگاه‌ها، محلول (نمونه حل شده درون حلال مناسب) به درون محفظه پلاسما وارد می‌شود. محفظه پلاسما تحت محیط گاز محافظ آرگون قرار دارد و گاز آرگون به عنوان گاز حمل کننده بخارات استفاده می‌شود. محلول وارد شده درون محفظه پلاسما، گرم و یونیزه می‌شود. برای ایجاد پلاسما از یک میدان مغناطیسی متناوب استفاده می‌شود.

فرکانس این میدان مغناطیسی بین ۲۰ تا ۴۰MHz است. این میدان مغناطیسی متغیر موجب می‌شود تا کلیه ترکیبات شیمیایی تجزیه شوند و بعد از آن اتم‌های آن‌ها به یون تبدیل شوند. گازهای خارج شده از محفظه پلاسما تمایل دارند از حالت یونی به حالت اتمی خود بازگردند. زمانی که این یون‌ها به حالت اتمی خود باز می‌گردند، نوری را از خود ساطع می‌کنند این نور متشکل از تعداد محدودی طول موج برای هر عنصر است. این طول موج‌های نشری برای هر عنصر منحصر به فرد است و مانند اثر انگشت هر عنصر است.

این طول موج‌های ساطع شده از گازهای خروجی از محفظه پلاسما، توسط یک منشور تجزیه می‌شوند. بعد از منشور یک تیوپ مخصوص وجود دارد که از بین طول موج‌های تجزیه شده طول موج‌های مخصوص به یک عنصر خاص را جدا می‌کند و این طول موج‌ها را برای بررسی شدتی به سمت یک آشکارساز نیمه هادی هدایت می‌کند. شدت نور تولید شده توسط هر عنصر متناسب با مقدار آن عنصر در محیط پلاسما است.

از این رو دستگاه می‌تواند مقدار عنصر مورد نظر را در اندازه گیری کند، با مشخص بودن مقدار محلولی که وارد دستگاه شده می‌توان غلظت آن ماده را در محلول مشخص کرد. در نمونه‌های جامد، اپراتور مقدار مشخصی از ماده جامد را در حلال مناسب حل می‌کند. در این حالت درصد وزنی ماده جامد برای اپراتور مشخص است. با مشخص بودن غلظت کل ماده جامد و معلوم بودن وزن اولیه ماده جامد اپراتور می‌تواند غلظت عنصر خاصی را در نمونه جامد محاسبه کند.

خدمات دستگاه ICP – OES

در رابطه با نمونه‌های محلول (ماده باید به صورت محلول کاملا شفاف باشد) هزینه آنالیز برای هر عنصر مقدار ثابتی است و متقاضی می‌تواند یک یا چند عنصر را برای اندازه‌گیری انتخاب کند. در صورتی که عناصر مورد نظر در یکی از گروه‌های زیر قرار دارند، متقاضی برای کاهش هزینه‌ها می‌تواند آنالیز را به صورت گروهی انتخاب کند.

در رابطه با نمونه‌های جامد، نمونه باید ابتدا در حلال مناسب حل شود که به این فرایند، فرایند هضم گفته می‌شود. البته خود کاربر هم می‌تواند نمونه خود را هضم کند و محلول آن را ارسال کند. در این صورت اپراتور می‌تواند فقط غلظت عنصرهای مورد نظر را در محلول گزارش کند. به طور کلی هضم کردن نمونه توسط خود متقاضی توصیه نمی‌شود زیرا اولا حلال باید دارای گرید Ultra Pure استفاده شود زیرا حلال‌های آزمایشگاهی و یا صنعتی همواره دارای مقداری ناخالصی هستند، در مورد نمونه‌هایی مانند نمونه‌های خاک، به علت وجود مقدار زیادی ترکیبات مختلف، حل کردن مناسب یک عنصر خاص نیاز به تجربه و مهارت دارد.

لیست گروه‌های آنالیزی:

آنالیز ۲۱ عنصری شامل آنالیز عناصر Ag-Al-B-Ba-Bi-Cd-zn-Ti-Sr-Pb-Ni-Mn-Mg-Li-K-In-Ga-Fe-Cu-Cr-Co

آنالیز ۱۱ عنصری: Refractory metals: Al-B-Cr-Hf-Mo-Nb-Te-Tl-V-W-Zr

آنالیز ۷ عنصری غیر فلزات: As-B-P-S-Se-Si-Te

آنالیز ۸ عنصری خانواده پلاتین: Au-Ir-Os-Pd-Pt-Re-Rh-Ru

آنالیز ۱۱ عنصری شبه فلزات: As-Bi-Ga-Ge-In-Pb-Sb-Se-Sn-Te-Tl

آنالیز ۱۶ عنصری: Ce-Dy-Er-Eu-Gd-Ho-La-Lu-Nd-Pr-Sc-Sm-Tm-Y-Yb

نتایج آنالیز ICP – OES به صورت زیر ارائه می‌شود

نتایج به صورت یک جدول گزارش می‌شود که در این جدول عناصر درخواستی متقاضی به همراه غلظت هر یک از عناصر آورده شده است.