ویژه های مهامکس
ویژه ها

آنالیز TGA

آنالیز TGA (یا Thermal gravimetric analysis) دردسته آنالیزهای حرارتی و از پرکاربردترین روش های آنالیز مواد می باشد. در این روش  تغییرات مشخصات مواد در اثر حرارت اندازه گیری می شود. به عنوان مثال در آنالیز TGA تغییرات وزن نمونه بر اثر تغییر دما ثبت شده و به عنوان خروجی به صورت یک نمودار ارائه می شود.

با تفسیر نتایج این آنالیز نه تنها می توان پایداری حرارتی مواد را سنجید، بلکه می توان به اطلاعات بسیار ارزشمندی مانند میزان رطوبت ماده، وضعیت تبلور آن، دمای وقوع استحاله‌ها و یا واکنش‌ها دست یافت. همچنین امروزه این آنالیز برای بررسی میزان بارگزاری مواد آلی و داروها در نانوذرات معدنی مورد توجه محققین قرار گرفته است.
نمونه ها نباید در محدوده دمایی مورد نظر واکنش انفجاری داشته باشند.
نمونه ها باید دارای حداقل وزن ۳۰ میلی گرم و به صورت همگن باشند. نمونه های توده ای سفت نباید بعدی بزرگتر از ۲ میلی متر داشته و وزن آنها نباید از ۱۰ میلی گرم بیشتر باشد.
فلوگاز خنثی به صورت نرمال ۶۰ میلی لیتر بر دقیقه است که این میزان قابل تغییر است.
امکان دریافت نتایج آنالیزهای DSC و DTA و DTGدر کنار آنالیز TGA با پرداخت هزینه امکان پذیر است. در صورت تمایل برای دریافت نتایج DTA و DSC و DTG گزینه فوق را در فرم آنالیز انتخاب بفرمایید. 
نرم افزار دستگاه توانایی تعیین نقطه Tg و دیگر نقاط مطرح در این آزمون را نداشته و خود متقاضیان باید آن را بدست آورند.
فرآیند های هم دما و سیکل سرمایشی تا دمای اتاق نیز قابل انجام است.

TGA

شرایط خاص و نکات مهم آنالیز TGA


ثبت سیکل دمایی برای انالیز tga و dsc برای فرم هایی که شروع شان از دمای محیط می باشد از 50 درجه سانتی گراد (دمای کاری دستگاه )خواهد بود.
نمونه ها نباید در محدوده دمایی مورد نظر واکنش انفجاری داشته باشند.
فلوگاز خنثی به صورت نرمال ۶۰ میلی لیتر بر دقیقه است .
امکان دریافت نتایج آنالیزهای DSC و DTA و DTGدر کنار آنالیز TGA با پرداخت هزینه امکان پذیر است. در صورت تمایل برای دریافت نتایج DTA و DSC و DTG گزینه فوق را در فرم آنالیز انتخاب بفرمایید. 
نرم افزار دستگاه توانایی تعیین نقطه Tg و دیگر نقاط مطرح در این آزمون را نداشته و خود متقاضیان باید آن را بدست آورند.

 نمونه های توده ای سفت وزن آنها نباید از ۱۰ میلی گرم بیشتر باشد.
حداقل هزینه برای انجام این آنالیز 350 هزار تومان می باشد.

مشخصات دستگاه های آماده برای ارائه خدمات آنالیز TGA

TGA STA6000

قابلبیت های این دستگاه :

 اتمسفر نیتروژن

امکان آنالیز تا دمای 950

ارائه DSC ,TGA, DTG

مقدار ماده مورد نیاز:  15 میلی گرم / نمونه مایع پذیرش نمی شود/ ابعاد قطعه : حداکثر 4*4 میلی متر مربع

عودت نمونه : ندارد

نوع جوابدهی: فایل اکسل  

توجه : امکان پذیرش نمونه های حساس به دما و نگهداری در یخچال نیست.

 

مدت زمان انجام آنالیز ۲۰ روز کاری

هزینه به ازای هر دقیقه ۱۱۰,۰۰۰ ریال

درباره آنالیز

آنالیز TGA

آنالیز TGA برای بررسی تغییرات رفتار شیمیایی و فیزیکی مواد تحت تغییر دما استفاده می‌شود. در آزمون TGA نمونه در یک بوته از جنس آلومینا و یا پلاتین قرار داده می‌شود. این بوته درون یک کوره قرار دارد و بوته به یک ترازوی حساس متصل است. کوره می تواند با یک نرخ مشخص نمونه را گرم کند و یا آن را در یک دمای مشخص نگه دارد و یا نمونه گرم شده را با یک سرعت مشخص تا دمای محیط سرد کند. با این روش می‌توان به بررسی تغییرات وزن نمونه بر اثر تغییر دما پرداخت. غالبا عواملی مانند از دست دادن رطوبت، آب تبلور، خروج ترکیبات فرار، سوختن ترکیبات عالی (در حضور هوا )، تجزیه حرارتی و اکسید شدن باعث تغییر جرم نمونه می‌شود.

آنالیز DTA

در آزمون DTA مانند آزمون TGA دو بوته مشابه وجود دارد که در یکی از آن‌ها نمونه قرار می‌گیرد و در بوته دیگر نمونه شاهد (نمونه شاهد می‌تواند خود بوته خالی باشد)، بین دو بوته یک دماسنج اختلافی وجود دارد که این دماسنج اختلاف دمای بین دو بوته را اندازه‌گیری می‌کند. از این آزمون برای بررسی دمای وقوع استحاله‌ها و یا واکنش‌ها استفاده می‌شود. معمولا تغییر فاز و یا واکنش‌های شیمیایی گرماده و یا گرما گیر هستند. ایجاد گرما درون بوته حاوی نمونه موجب افزایش دمای آن نسبت به بوته شاهد می‌شود و ایجاد واکنش گرماگیر موجب کاهش دما می‌شود.

آنالیزDTG

در نمودار آنالیز TGA ، زمانی که دمای دو رویداد حرارتی در منحنی تغییرات وزن بر حسب دما نزدیک باشند، تشخیص و جداسازی آن ها از یکدیگر مشکل خواهد بود. 
از طرف دیگر در منحنی های TGA تشخیص دمای آغاز و پایان یک رویداد حرارتی به آسانی مشخص نمی شود.
تمامی این مشکلات باعث می شوند که با اضافه کردن یک قسمت الکترونیکی به دستگاه TGA ، بتوانیم مشتق منحنی وزن بر حسب دما را رسم کنیم و به آن آنالیز DTG یا آنالیز مشتق توزین حرارتی می گوییم.
در روش DTG، سیگنال خروجی از ترازو به صورت الکترونیکی مشتق گیری و نمودار حاصل از آن مورد بررسی قرار می گیرد. در این منحنی، ماکزیمم نمودار نشان دهنده یک نقطه عطف در منحنی آنالیز توزین حرارتی است.

 

توانایی ها آنالیز  TGA

 • اندازه گیری رطوبت، آب تبلور و میزان فاز فرار درون نمونه
 • بررسی دمای اکسیداسیون و نرخ اکسید شدن در دماهای متفاوت
 • بررسی پایداری حرارتی در محیط هوا و گاز خنثی
 • بررسی سینتیک واکنش
 • مراحل افت وزنی و شرایط دمای آن
 • اندازه گیری مواد معدنی درون پلیمر‌ها و مواد زیستی
 • بررسی دمای استحاله در آلیاژها، مواد معدنی و آلی
 • تعیین دمای شیشه‌ای شدن

شرایط نمونه برای آزمون 

 • نمونه‌ها باید جامد باشند و یا در دمای محیط جامد باشند.
 • نمونه‌های بالک نباید هیچ وجهی بزرگ‌تر از ۲ میلیمتر داشته باشند.
 • مواد نباید واکنش انفجاری در طول دمای بررسی داشته باشند. برای همین ترکیب غالب نمونه باید معلوم باشد.

نتایج و تحلیل آنالیز TGA

نتایج به صورت یک فایل PDF که نشان‌دهنده نمودار تغییرات درصد وزن (TGA) و یا تغییر اختلاف دما (DTA) بر حسب دما است. یک فایل اکسل که نشان‌دهنده شرایط آزمایش و دیتاهای نقطه به نقطه آزمون است ارائه می‌گردد. از داده‌های فایل اکسل برای رسم نمودار در اکسل و یا سایر نرم‌افزارها می‌توان استفاده کرد.

نرم افزار دستگاه توانایی تعیین نقطه Tg و دیگر نقاط مطرح در این آزمون را نداشته و خود متقاضیان باید این داده‌ها رو از روی نمودار و یا داده‌های اکسل بدست بیاورد. در صورت نیاز این تحلیل‌ها می‌تواند توسط متخصین در شرکت مهامکس انجام پذیرد. برای انجام تحلیل با مهامکس تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

سوالات متداول آنالیز TGA-DTA

این آنالیز تا دمای ۱۵۵۰ درجه سانتی گراد قابل انجام است. همچنین امکان انجام آنالیز در سیکل های رفت و برگشت و دمای منفی نیز وجود دارد.
این آنالیز در اتمسفرهای هوا و گاز خنثی (آرگون و یا نیتروژن) قابل انجام است.
بله می توانید نتایج هر کدام از این آنالیزها را نیز در کنار نتیجه آنالیز TGA داشته باشید.
نمونه ها باید دارای حداقل وزن ۳۰ میلی گرم و به صورت همگن باشند. نمونه های توده ای نباید بعدی بزرگتر از ۲ میلی متر داشته و وزن آنها نباید از ۱۰ میلی گرم بیشتر باشد. امکان انجام آنالیز برای نمونه های مایع نیز وجود دارد. تنها ماده نباید خاصیا انفجاری داشته باشد.